גירושין בישראל

גירושים והגירה לחו"ל - כל מה שחשוב לדעת

אם אתם רוצים להגר עם ילדיכם למדינה אחרת, כאשר אתם נמצאים במהלך הליך גירושים או לאחריו, או שאתם מעוניינים להבין כיצד עליכם להתמודד עם מצב שבו זה מה שרוצה לעשות הגרוש או הגרושה שלכם – אז אתם חייבים לקרוא את המאמר הבא, ובכל מקרה כדאי שתתייעצו גם עם עורך דין הגירה המומחה בתחום זה.

מהו החוק לגבי גירושים והגירה לחו"ל עם אחד מהילדים המשותפים, ומה בודק בית המשפט במקרים אלו?

מהו חוק אמנת האג?

כאשר אחד ההורים מהגר לחו"ל יחד עם ילדו, ללא האישור של ההורה השני – לפי חוק אמנת האג, מדובר בחטיפה לכל דבר, וההורה יאלץ להתמודד עם החוק של אמנת האג, בין אם הוא ההורה בעל המשמורת או שלא. בנוסף, יהיה על אותו הורה להגיע עם הילד לדיון במקום המגורים שממנו הילד נלקח, ועל ההורה להשאיר במדינה זו את הילד עד שבית המשפט יכריע בעניין התרת ההגירה. 

אילו פרמטרים בודק בית המשפט במקרים אלו?

במקרים של הגירה לחו"ל עם אחד מהילדים המשותפים, לאחר הליך גירושים, וללא אישור של הגירת הילד מטעם ההורה השני, בית המשפט יבדוק את הפרמטרים הבאים, במטרה להכריע לטובת הילד:

סיבת ההגירה, ההיסטוריה של הקשר בין ההורה ה"נעזב" לבין הילד, ההסכם בין ההורים, השפעת ניתוק הילד מסביבתו, רצונו של הילד, המיקום והמרחק של יעד ההגירה, יכולתו הממשית של ההורה המהגר להבטיח קשר עם ההורה השני, מערכת היחסים של המשפחה המצומצמת עם משפחתה המורחבת, מצבם הכלכלי של ההורים ועוד. 

מה עוד חשוב לדעת על גירושים והגירה לחו"ל?

*בשנים האחרונות ניתן לראות שפסיקת בתי המשפט נוטה להתיר הגירה של אחד מההורים עם הילד, וזאת במיוחד אם יש לכך סיבה טובה – כמו אם משמורנית שהכירה בן זוג חדש תושב חוץ (ובפרט אם יש להם ילדים משותפים חדשים), או במידה ולאם צפויה קריירה מבטיחה במדינה אחרת.

* במידה ובית המשפט יתיר לאחד מההורים להגר עם ילדיו, לרוב הוא יקבע גם תקנות והסדרים ברורים לשמירת הקשר עם ההורה שנשאר בארץ, כמו התחייבות להגעת הילד לארץ פעמיים עד שלוש פעמים בשנה על חשבון ההורה המהגר, וקיום קשר באמצעים טכנולוגיים כמו טלפון, סקייפ וכו'. בהקשר זה, כדאי לדעת שאם אתם רוצים להשיג תנאים טובים ככל האפשר במשפט – עורך דין הגירה שייצג אתכם משפטית הוא בגדר חובה.

* סכסוכי הגירה במהלך או לאחר הליך גירושים, לרוב יהיו קשים פי כמה מסכסוכי משמורת, וזאת שכן ההורה שנשאר מאחור חשוף לניתוק משמעותי יותר מחייו של ילדו, ולהיחלשות משמעותית של מערכת היחסים איתו. הרי לא שיחה ולא סקייפ לעולם לא ישתוו לחיבוק או לפגישה פיזית עם הילד. על כן, כדאי לוודא שהתרת ההגירה מתרחשת כחוק ובתנאים הולמים, תוך צמצום הפגיעה של כל אחד מהצדדים למינימום. ולשם כך, רצוי להיעזר בשירותיו של עורך דין הגירה – אשר יידע לייעץ לכם, להכווין אתכם, וללוות אתכם עד להשגת תוצאות מיטביות ככל האפשר מהמשפט.