גירושין בישראל

הסכם ממון וחלוקת רכוש בין בני זוג לפני גירושין

 

גירושין זהו תהליך מורכב ורגשי כאשר תמיד יש לזכור את כל ההיבטים המרכיבים את המכלול. אחד הדברים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון בעת גירושין הוא הסכם הממון וחלוקת הרכוש בין בני הזוג. הגעה להסכם הוגן הינה הכרחית כדי להבטיח מעבר חלק תוך הגנה על האינטרסים של שני הצדדים המעורבים. במאמר זה נדון בצעדים מרכזיים בהם מומלץ לנקוט בעת עריכה של הסכם ממון וחלוקת רכוש לפני גירושין.

תקשורת פתוחה:

תקשורת פתוחה וכנה היא חיונית כאשר דנים בעניינים פיננסיים וחלוקת רכוש. אם שני בני הזוג יגלו בגרות ויתעלו על חילוקי הדעות ביניהם כדי לדון באופן ענייני במצב הכלכלי שלהם, בנכסיהם, בחובות ובכל תחום רלוונטי אחר הרי שהם יוכלו להגיע להסכם שיתיישב על שני הצדדים.

חשוב לגשת לדיונים הללו מתוך חשיבה שיתופית, תוך התמקדות במציאת פתרון מועיל הדדית במקום לעסוק בגישה מתעמתת.

יש מקום לייעוץ מקצועי

הפעלת שירותים של אנשי מקצוע, כגון עורכי דין, מגשרים או יועצים פיננסיים, עשויה להועיל מאוד בניווט במורכבות של הסכם ממון וחלוקת רכוש. מומחים לתחום יוכלו לספק ייעוץ משפטי, לתווך בסכסוכים ולהציע הנחיות לגבי דרך הפעולה הטובה ביותר בהתבסס על הנסיבות הספציפיות.

הפרדה בין רכוש שאישי לרכוש משותף

חשוב להבחין בין רכוש אישי לבין רכוש משותף. רכוש זוגי כולל בדרך כלל נכסים שנרכשו במהלך הנישואין, כולל המשכנתא על הבית אם נעשתה לאחר בחירת תמהיל משכנתא נכון (וכמובן בהסכמה וחתימה של שני הצדדים) בעוד שרכוש נפרד מתייחס לנכסים שהיו בבעלות כל אחד מבני הזוג לפני הנישואין או שנרכשו באמצעות ירושה או מתנה. ההבחנה היא חיונית מכיוון שהיא אמורה להשפיע על חלוקת הרכוש שתהיה הוגנת.

מהם הצרכים של כל צד?

בעת חלוקת רכוש, חשוב לקחת בחשבון את הצרכים של כל צד המעורב במחלוקת. זה כולל גורמים כמו הכנסה, פוטנציאל השתכרות, אחריות לטיפול בילדים וכל נסיבות מיוחדות אחרות. הסכם הוגן צריך לקחת בחשבון את הרווחה הכלכלית ואת הסיכויים העתידיים של שני בני הזוג.

קבעו חלוקה הוגנת

חלוקת רכוש בצורה הוגנת אינה בהכרח פירושה חלוקה שווה. החלוקה צריכה להתבסס על גורמים כמו שווי הנכסים, תרומות של כל אחד מבני הזוג והצרכים והנסיבות הכלכליות של שני הצדדים. חלוקה כזו תועיל ליצירת רשימה של נכסים והתחייבויות כך אפשר יהיה לדון כיצד הם יחולקו, תוך התחשבות במטרה שהיא השגת תוצאה הוגנת.

השלכות המס:

בעת חלוקת רכוש, חשוב לקחת בחשבון כל השלכות מס אפשריות. לנכסים מסוימים עשויות להיות השלכות מס בעת העברה או מכירה ומומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום המס כדי להבין ולתכנן את ההשלכות הללו.

לאחר שהושג הסכם, חשוב להעלותו על הכתב באמצעות מסמך משפטי רשמי, כדי להגן על האינטרסים של שני הצדדים ולספק בהירות ואכיפה בכל מקרה של מחלוקות עתידיות.