גירושין בישראל

מהי חשיבותו של הסכם ממון?

הסכם ממון נקרא גם בשם הסכם טרום נישואין, הינו מסמך משפטי עליו בני הזוג חותמים בטרם הם באים בברית הנישואין. עם זאת, יש לציין כי על הסכם ממון יכולים בני הזוג לחתום גם במהלך שנות נישואיהם וזאת לאור נסיבות שונות ודינמיות העולות ומתהוות במרוצת השנים.

מטרתו של הסכם הממון היא להסדיר את יחסיהם הפיננסיים של בני הזוג זאת לרבות הון ורכוש משותף, ובמקרה ובו יחליטו להיפרד.

כיצד עורכים את ההסכם?

את ההסכם ניתן לערוך באופן עצמאי, ועם זאת רבים ממליצים להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בעריכת הסכמי ממון זאת כיוון שביכולתו לנתח היטב את הסוגייה הקיימת בין בני הזוג, ולתרגם זאת למסמך משפטי מפורט אשר איננו מאפשר כל שטח אפור הנתון לפרשנות.

וגם אם בכל זאת בחרתם לערוך את ההסכם באופן עצמאי לחלוטין, הרי שכל עוד ואתם נשואים כדת משה וישראל, הרי שעליכם לקחת את ההסכם לאישורו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

במידה והינכם ידועים בציבור, יש לדעת כי אינכם מוכרחים להביא את ההסכם לאישורה של ערכאה משפטית, ועם זאת רבים ממליצים על כך, וזאת כדי להעניק גושפנקה נוספת.

אילו היבטים נידונים בהסכם הממון?

כל היבט רכושי או פיננסי נידון בהסכם הממון, ולמעשה בני הזוג יכולים להחליט ולשלב מגוון רחב של היבטים שונים כאוות נפשם, וזאת למען הסדרתם המלאה של היחסים.

בראש ובראשונה הסכם הממון עוסק ברכוש ונכסים, ומבקש להגדיר מה יהא בגורלם של אלו, זאת אם בני הזוג יחליטו להיפרד.

לצד זאת, הסכם הממון גם עוסק בהכנסות מטעמו של כל צד, וכן בהון וממון שהלכו והצטברו במרוצת הזמן לרבות ירושה שניתנה לאחד מן הצדדים.

חשוב לציין כי הסכם ממון מונה לא רק את הרכוש הקיים לזכותו של הזוג, אלא גם חובות הקיימות לזכותם, זאת לרבות משכנתא. מטרת ההסכם היא לגעת בכל פן פיננסי באשר הוא.

ועדיין יש לציין, כי ניתן להתוות את ההסכם בהתאם לרצון הזוג, זאת לרבות סעיפים ייחודיים הנוגעים להיבטים נוספים כגון ביטוחים או השקעות שונות, מוניטין ונכסי קריירה ועוד.

חשיבותו של ההסכם

עצם החשש שמא אחד מבני הזוג פועל מתוך מניעים כלכליים ותו לא, יכול לפגוע רבות במערכת היחסים. הסכם ממון מאפשר להסיר את החשש ולהראות בפני הצד השני את כנות הכוונות.

לצד זאת, הרי שיש להתייחס לסיומה של מערכת היחסים, והסכם ממון מאפשר לסייע רבות במניעת הליכים משפטיים סבוכים ומורכבים, כמו גם מחלוקות משפטיות שונות הנובעות מאי-הסכמות באשר לחלוקת הרכוש והנכסים.

בכל שאלה בנושא זה, הרי שמומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בניסוחם של הסכמי ממון. עורך הדין ילווה את בני הזוג החל משלב ההיכרות וניתוח הרכוש הקיים בידיו של כל צד, דרך הבנת האינטרסים של כל אחד מן הצדדים, ועד לניסוחו של הסכם המוסכם על בני הזוג.