גירושין בישראל

הליך הגירושין - למה זה קורה תחת כותלי בית הדין הרבני

ברוב רובם של המקרים, תהליכי הגירושין ייערכו במסגרת בית הדין הרבני. זאת כאשר מדובר באזרחים ישראלים יהודיים. היות והנישואין וגם הגירושין נערכים על פי הדין הדתי והעברי. כלומר, המשמעות היא שגם נישואין וכך גם גירושין אמורים לעבור דרך בית הדין הרבני.

אבל הרבה לפני שבני הזוג מגיעים אל בית הדין הרבני, מתחיל כבר כל התהליך. כי הליכי גירושין לא מתחילים ביום של מתן הגט. הוא גם לא מתחיל ביום בו מוגשת התביעה מול בית הדין הרבני. זה קורה כאשר בני הזוג מחליטים שאין להם יותר טעם לנסות לחיות יחד. זה עשוי לקרות לאחר מאורע קיצוני כמו בגידה וזה גם יכול להיות לאחר ניסיונות גישור ורצון להשיב את הסדר ואת השלום על כנו אך זה לא צלח בשום צורה.

ההחלטה היא עניין ממש משמעותי וכבד משקל. הצדדים עשויים לחשוש מפני קושי כלכלי, הילדים הנמצאים בתווך והרצון להעניק להם ילדות מאושרת מעיקה אף היא על קבלת ההחלטה ובכלל החלפת הסטטוס היא לא תמיד כל כך קלה או פשוטה.

אז איך זה עובד?

ישנם כמה וכמה בתי דין רבניים המפוזרים ברחבי הארץ בהתאם למחוזות השיפוט. בית הדין הרבני הגדול הוא זה שחולש מעל כולם. הוא למעשה משמש כערכאת ערעור לבתי הדין האזוריים. באופן כללי הדיונים המתקיימים בפני בית הדין הרבני אמורים להתקיים מול הרכב של שלושה דיינים. אלו לא שופטים, אלא דיינים שאותם בוחרים בוועדה מיוחדת. סדרי הדין בבית הדין הרבני דומים לסדרים הנערכים בבתי המשפט אך הם מתנהלים בכפוף לתקנות מיוחדות ומסוימות.

בני זוג המגיעים אל בית הדין יכולים לעשות זאת בצורה מהירה וקצרה כאשר הם חותמים על הסכם גירושין ולמעשה הם מבקשים להתגרש 'בהסכמה'. במקרים אחרים הם צפויים לעבור מספר שלבים של דיונים תוך ניסיונות להשכנת שלום בית כאשר זה עשוי לארוך הרבה מאוד זמן.

למה דווקא בבית הדין הרבני?

אז הבנו שיהודים מתחתנים ומתגרשים בבית הדין הרבני. אך יש בהחלט מצבים אשר בהם הסיפור מסתבך והוא מגיע עד לשערי בית המשפט. שם זה כבר יהיה מסובך ומורכב הרבה יותר. בבית המשפט הזמינות נמוכה בהרבה ולכל דיון ימצאו את עצמם בני הזוג ממתינים זמן ארוך. עובדה זו רק עשויה להחמיר ולהחריף את הפערים ביניהם ולהעצים את היריבות בצורה מוגזמת. מעבר לכך, חשוב להבין כי בבית המשפט גם העלויות הן גבוהות יותר ויש להיעזר בעורכי דין משופשפים על מנת להצליח ולצאת עם ניצחון ביד. בבית הדין הרבני לעומת זאת אפשר יהיה להסתפק בשירות של טוען רבני שהוא גם יהיה זול יותר ובסופו של דבר עשויים בני הזוג לצאת כשכל אחד מקבל את מה שחשוב לו בלי שיהיה מנצח ומנוצח כמו בבית המשפט.