גירושין בישראל

בית דין רבני

לצד בתי משפט השלו, המחוזי והעליון, פועלת בישראל סמכות משפטית נוספת – בית דין רבני. לציבור הדתי והחרדי בארץ קיים צורך בסמכות משפטית אשר מוכרת על פי החוק הישראלי אבל פועלת בהתאם לחוקי ההלכה.

בית הדין הרבני משמש מענה עבור הציבור הדתי והחרדי במספר תחומים:

  • גיור
  • הכרה באבהות
  • מינוי אפוטרופוסים
  • צוואות וירושות
  • הצהרת דתיות ועניינים נוספים הקשורים בדת

מעבר לסמכויות אלו, מתפקד בית הדין הרבני גם ככתובת דרכה חייב לעבור כל תושב או אזרח יהודי שברצונו להינשא או להתגרש. על פי חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), תשי"ג-1953, בית הדין הרבני הוא הסמכות המשפטית הבלעדית למתן תוקף חוקי לנישואין או גירושין. גם אם זוג אזרחים או תושבים יהודים נישאו בטקס נישואין אזרחי, אם ברצונם להתגרש יהיה עליהם לעשות זאת דרך בית הדין הרבני.

עוד סמכויות על פי חוק של בית הדין הרבני עוסקות בכל הקשור לתביעת הגירושין - מזונות, משמורת על הילדים, חלוקת רכוש – כל ההסכמות אליהן יש להגיע על מנת להוציא לפועל את הגירושין בצורה חוקית ומסודרת.

בנושאים אלו משמש בית הדין הרבני סמכות מקבילה לבית המשפט לענייני משפחה, כלומר – הדיון יכול להתקיים בכל אחת מהערכאות, מה שמוביל למצב של 'מרוץ סמכויות' – כל אחד מבני הזוג ינסה להקדים את השני ולהגיש את תביעתו לערכאה המשפטית בה הוא מעוניין. המקום אליו תוגש התביעה הראשונה – בו יתנהל הדיון כולו.

רשימת בתי דין רבניים בישראל

בית הדין הרבני הגדול לערעורים בירושלים בית הדין הרבני הגדול לערעורים בירושלים
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: אהליאב 5, ירושלים
בית הדין הרבני בירושלים בית הדין הרבני בירושלים
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: המלך ג'ורג' 24 ירושלים
בית הדין הרבני בתל אביב בית הדין הרבני בתל אביב
טלפון: 1-700-501531
כתובת: דוד המלך 33 תל אביב
בית הדין הרבני בחיפה בית הדין הרבני בחיפה
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: יל"ג 28 חיפה
בית הדין הרבני באריאל בית הדין הרבני באריאל
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: יהודה 15 אריאל
בית הדין הרבני באשדוד בית הדין הרבני באשדוד
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: שדרות מנחם בגין 7 אשדוד
בית הדין הרבני באשקלון בית הדין הרבני באשקלון
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: שדרות דוד בן גוריון 19 אשקלון
בית הדין הרבני בבאר שבע בית הדין הרבני בבאר שבע
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: התקווה 4 באר שבע
בית הדין הרבני בטבריה בית הדין הרבני בטבריה
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: בן זכאי 16 טבריה
בית הדין הרבני בנתניה בית הדין הרבני בנתניה
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: ברקת 3 נתניה
בית הדין הרבני בפתח תקווה בית הדין הרבני בפתח תקווה
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: שפיגל 6 פתח תקווה
בית הדין הרבני בצפת בית הדין הרבני בצפת
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: ויצמן 6 צפת
בית הדין הרבני ברחובות בית הדין הרבני ברחובות
טלפון: 1-700-501-531
כתובת: בנימין 4 רחובות

מבנה בית הדין הרבני

בית דין רבני פוסק בעניינים המובאים בפניו בדרך כלל בהרכב של שלושה דיינים, אך במקרים מסוימים גם על ידי דיין אחד בלבד. על פי חוק הדיינים, דייני בתי הדין הרבניים ממונים באופן רשמי על ידי ועדה ממשלתית ולאחר שהוסמכו על ידי מועצת הרבנות הראשית.

זאת בניגוד לבתי דין אחרים של המגזר הדתי והחרדי, כמו למשל בית דין לממונות אשר הפוסקים בתחומו פועלים בהתנדבות ומתפקדים בעצם כמעין בוררים, מה שאומר שפסיקתם מצריכה את הסכמת שני הצדדים. לבית הדין הרבני סמכויות מקיפות הרבה יותר, בהן גם היכולת לכפות גט אם אחד הצדדים אינו מעוניין ואם בית הדין מוצא זאת לנכון.

כיצד מתנהלת תביעת גירושין בבית הדין הרבני?

פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני יכולה להיעשות במספר אופנים:

  • אם ישנה הסכמה לגבי הגירושין, יכולים בני הזוג לנסח הסכם גירושין ולהגיש אותו אל בית הדין הרבני. כדאי לנסח את ההסכם יחד עם עורך דין כיוון שדייני בית הדין הרבני מחמירים מאוד בבדיקת כל פרטיו ובבחינת ההסכמה בין בני הזוג לגבי הגירושין והעילה לבקשתם.
  • אם אחד מבני הזוג רוצה לבקש גט מהצד השני ללא הסכמתו, עליו להגיש תביעת גירושין, שוב – בעזרת עורך דין – הגשת תביעה ללא המסמכים, הסיבות והטיעונים הנכונים עלולה לגרור את דחיית הבקשה על ידי בית הדין וליצור סחבת ארוכה מאוד ולא נעימה.

כל פתיחת תיק מותנית כמובן בתשלום אגרות והצגת מסמכים שיאמתו את עילת הגירושין. נושא העילה הוא נושא חשוב ביותר שיש להקדיש לו מחשבה מרובה, כיוון שבית הדין הרבני מאשר גט, ועשוי אף לכפות את ביצועו, רק עבור מספר עילות מסוימות כמו עקרות, מניעה של יחסי אישות, בגידה ועוד. עילות הגירושין הקבילות עבור הגבר לא זהות לעילות הגירושין הקבילות עבור האישה.

אם מעוניין אחד מבני הזוג לרכז את כל ענייני הגירושין בדיון תחת בית דין רבני, עליו להגיש תביעת גירושין והכרוך בגירושין, ואם לא הוגשה תביעה קודמת לבית המשפט לענייני משפחה, ייערך הדיון בנושא הילדים, המזונות, הרכוש וכיו"ב בבית הדין הרבני.