גירושין בישראל

התחלת הליך גירושין - איך מתחילים הליך גירושין?

הגעתם לנקודה בה החלטתם שהנישואים לא יכולים עוד להמשיך והפתרון הוא גירושין? מדובר בהחלטה מאוד מורכבת שכן מעורבים בה גורמים ונושאים רבים שיש לדון עליהם ולהגיע להסכמות אשר עלולות להיות כואבות מאוד לכל אחד מהצדדים. המצב הכי טוב שבני זוג יכולים להגיע אליו במסגרת הליך גירושין, הוא המצב של גירושין בהסכמה, כלומר מצב בו כל אחד מהצדדים מבין שהפתרון הכי טוב למצב הזוגי שלהם, הוא הליכה אל עבר גירושין. כאשר ישנה הסכמה על אופציית הגירושין, ניתן להתחיל בהליך הגירושין מתוך הסכמה מלאה וללא התנגדות של אחד מהצדדים, דבר אשר עלול להפוך את הליך הגירושין לארוך ומכוער, הכולל אי ויתורים על סעיפים מהותיים, חוסר פשרה, התעקשויות, התנצחויות ועוד מגוון רחב של מצבים המקשים על הגעה וחתימה על הסכם גירושין.

כיצד מתחילים הליך גירושין

למרות שהליך גירושין הינו דבר אישי ופרטי, אסור לכם לעבור אותו לבד וזאת מפני, שהרבה נושאים עומדים על הפרק ויש לטפל בהם באופן מקצועי, על מנת שלא תתחרטו על כך בעתיד. הליך גירושין, מתחיל בפנייה על עו"ד אשר תחום עיסוקו הינו בדיני משפחה. מדובר על איש מקצוע אשר מודע להליך הגירושין, יודע מה אתם הולכים לעבור, אילו קשיים עומדים להיות בדרך והכי חשוב, הינו הסמכות המקצועי אשר שומרת על הזכויות המגיעות לכם על פי חוק, אותם זכויות אשר אתם לא מודעים לקיומם ולא מודעים לחשיבות ההתעמקות בהם במסגרת פתיחת תיק גירושין.

פתיחת תיק בבית המשפט לענייני משפחה אל מול פתיחת תיק בבית הדין הרבני

בני הזוג יכולים לקבוע היכן הם מעוניינים שהדיון בתיק הגירושין יתקיים כלומר, הם יכולים לבחור האם לפתוח את תיק הגירושין בבית הדין הרבני, או לחילופין לפתוח אותו בבית דין לענייני משפחה. קיימים הבדלים בין שני בתי הדין מבחינת אופן ההתייחסות שלהם לעניינים מהותיים הקשורים במשמורת, מזונות, חלוקת נכסים ועוד נושאים מהותיים כאלו ואחרים. בין הדין הרבני, מייחס חשיבות רבה לשלום בית ושם דגש רב על ערכים של משפחתיות ושמירה עליהם שלא יפגעו. לעומת זאת, בית הדין לענייני משפחה, שם בשנים האחרונות, דגש רב על ערכים של עצמאות, מימוש זכות הבחירה העצמית ועל כל הנושא האחריות המשותפת של ההורים.

פתיחת תיק יישוב סכסוך עבור גירושין

הליך גירושין הינו תהליך מאוד מורכב אשר לכל אורכו צצות סוגיות נוספות שיש לתת עליהן את הדין, במה שהופך את ההליך למסורבל הרבה יותר וסיומו אינו נראה באופק. ישנה דרך נוספת אשר יכולה להפוך את הליך הגירושין למהיר ונטול מורכבויות סבוכות ומתישות והיא פתיחת תיק גירושין אצל מגשר, אשר יסייע בעריכת הסכם הגירושין על כלל סעיפיו השונים וידאג לכך, ששני הצדדים ייצאו מרוצים מההסכם ולא ירגישו שלא השיגו ממנו דבר משמעותי. לאחר חתימה על ההסכם אשר התגבש במסגרת תהליך הגישור, על בני הזוג לגשת איתו לבית הדין לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, אשר יספקו להסכם, תוקף של החלטת פסק דין.

משך הליך תהליך גירושין

משכו של הליך גירושין, הינו תלוי מקרה ותלוי בני זוג ואין תשובה מוחלטת לשאלה. הליך הגירושין תלוי ביכולת של בני הזוג להגיע להסכמות, ביכולת שלהם לוותר ולהתפשר ובעיקר לשים את האינטרסים בצד ולהתבונן על התמונה הרחבה ולא רק על האינטרסים האישיים. כמו כן, גם ההחלטות של בתי הדין הנוגעות לדיונים ומשכם ולדרישות השונות מבני הזוג, יכולים להשפיע על שמך הליך הגירושין. ככל שהליך הגירושין נמשך, כך גם ההוצאות המשפטיות גדלות ונוצרים מתחים נפשיים לא פשוטים ומכאן הרצון לסיים את התהליך כמה שיותר מהר.

 

כמה עולה תעודת גירושין

לאחר שנחתם הסכם הגירושין והזוג הגיע להסכמות את כלל הסעיפים בהסכם הגירושין, ישנו הצורך בהנפקת תעודת הגירושין, אשר תלווה אתכם בהמשך החיים ותסייע לכם במימוש זכויות שונות בין אם בנישואין עתידיים וכן במימוש זכויות מול הרשויות השונות, אשר נוגעות לנושאים משפחתיים ולהיותכם חד הוריים. עלות הנפקת תעודת גירושין יחידה, הינה 251 ₪ אשר מתווסף לעלות פתיחת תיק גירושין בסך 251 ₪.