גירושין בישראל

גירושין במהלך פונדקאות - כל מה שצריך לדעת

הליך פונדקאות הוא פתרון ביולוגי, שיכול לתת מענה לזוגות שרוצים להביא ילד לעולם, אך אינם מסוגלים עקב בעיות רפואיות אצל הגבר או אצל האישה. הליך זה אינו פשוט וכולל רגולציות וחוקים שונים. מה קורה כאשר זוג שמצוי בעיצומו של הליך פונדקאות מחליט להתגרש? הנה כל מה שצריך לדעת.

חוק הפונדקאות

חוק הסכמים לנשאית עוברים, המוכנה חוק הפונדקאות, הוא החוק שמסדיר את תהליך הפונדקאות במדינת ישראל. תהליך פונדקאות הוא תהליך מורכב וארוך, המצריך אישור וועדה של מספר מומחים רפואיים, חתימת הסכמים ועמידה בשלל תנאים בירוקרטיים.

פונדקאית שחותמת על הסכם פונדקאות עם זוג מסוים, צריכה לעמוד במספר תנאים. עליה להיות בת הדת של בת הזוג, אסור לה להיות קרובת משפחה של אחד מבני הזוג והיא צריכה להיות תושבת מדינת ישראל. פונדקאית צריכה להיות בגירה שאינה נשואה, על מנת למנוע ממזרות של הילד לפי ההלכה היהודית.

גירושין בהליך פונדקאות

קיימים מצבים נדירים, בהם הורים החליטו לפנות אל הליך פונדקאות מפאת הסיבות האישיות והבריאותיות שלהם, אך בעיצומו של ההליך, כאשר עובר נישא בבטנה של פונדקאית, החליטו ההורים לפתוח בהליך גירושין.

הליך גירושין במדינת ישראל בין גבר ואישה יכול להיות מורכב וארוך. לא תמיד גירושין עוברים בצורה חלקה. בחלק מהמקרים האווירה בין בני הזוג הופכת לעכורה, כאשר קיימים מקרים בהליכי גירושין שונים בהן הבעל אינו וכן לתת גת לאשה, מה שמעכב עוד יותר את סיום ההליך.

הסכם פונדקאות כאמצעי מניעה

חוק הפונדקאות מחייב חתימת הסכם מפורט וברור בין הזוג לבין הפונדקאית. אומנם מטרתו של הסכם הפונדקאות הוא הסדרה של העניינים השונים בין זוג מסוים לפונדקאית מסוימת, כך שבהסכם מאשרת הפונדקאית לזוג לגדל את הילד, אך לא רק כך. ניתן להשתמש בהסכם הפונדקאות על מנת להסדיר מצב עתידי של גירושין תוך כדי תהליך פונדקאות. מומלץ להתייעץ בעורך דין בנושא זה.

חשוב לדעת

תהליך פונדקאות הוא תהליך מורכב וארוך מבחינה חוקית, מוסרית ורפואית. מדינת ישראל מטילה רגולציות שונות בדבר הליך הפונדקאות. זוגות רבים מעדיפים לפנות כיום להליכי פונדקאות בחו"ל.

תהליך פונדקאות הוא תהליך שמובא לידי ביטוי באמצעות החוק, כך שהשוני החוקתי והתרבותי בין כל מדינות מביא לכך שיש מדינות שמאפשרות הליכי פונדקאות שונים מאשר בישראל. פונדקאות בחו"ל יכולה לחשוף את הזוג שמבצע הליך פונדקאות לחוקים אחרים בעניין הגירושין, שגם בנוגע אליהם יש להתייעץ עם עורך דין המומחה בעניין.

היוועצות עם עו"ד מיטיבה עם כל הצדדים

כאשר משלבים שני הליכים מורכבים, כמו פונדקאות וגירושין, עלולות לצוץ בעיות משפטיות בעלות מורכבות רבה. פונדקאות בחו"ל יכולה גם היא להפוך את העניין למורכב עוד יותר. היוועצות עם עו"ד שמכיר את חוק הפונדקאות ואת הליך הפונדקאות תאפשר את הפתרון החוקי הטוב ביותר.