גירושין בישראל

חופשה משפחתית לאחר הגירושין

אין כמובן שום חוק שמונע ממך ומבן זוגך לשעבר לצאת לחופשה משפחתית עם הילדים. ומטבע הדברים גם אין בהחלטה זו שום דבר רע. אולי גם שמעתם סיפורים מחברים על זוגות גרושים שעשו זאת. עם זאת, יש כאן לא מעט שיקולים עבור שניכם ועבור לילדים.

יש הזדמנויות מפתות רבות לצאת לחופשה משפחתית גם לאחר הגירושים. למשל, נניח שלאחרונה, חברים שלכם מתכננים יציאה משותפת לטיול משפחות בצפון, ואתם מתלבטים אם נכון להצטרף לטיול זה לאחר שהתגרשתם. אחרי הכול שניכם נהניתם במשך שנים מהבילויים המשפחתיים עם החברים שלכם, אז למה לוותר הפעם?

תתפלאו, אבל יש אנשים שיצאו לחופשה עם האקסים והילדים, ושרדו כדי לספר. אבל יש כמה שיקולים שצריך לקחת בחשבון לפני שאתם יוצאים לחופשה משפחתית לאחר שהתגרשתם, כמו:

***לצאת לחופשה זה לא כמו להיפגש מפעם לפעם. כאשר אתם יוצאים לחופשה, מן הסתם תבלו עם בן זוגכם לשעבר זמן רב ביחד, הרבה יותר ממה שהייתם מבלים במסגרת לוח הזמנים הרגיל של ההורות המשותפת שלכם. על מנת שהחופשה תהיה כיפית לכולם, ובפרט לילדים, קחו בחשבון שאתם אמורים להסתדר כל זמן החופשה.

***האם הילדים שלכם יקבלו אותות מעורבים? עבור הילדים, יציאה לחופשה כמשפחה לאחר גירושים כוללת פוטנציאל של שליחת אותות מעורבים. שאלו את עצמכם, האם החופשה תבלבל את הילדים, שגם ככה עושים מאמץ כדי להסתגל לשגרה שלאחר הגירושים?

***תנו את הדעת על כך שהחופשה המשפחתית, כשכולכם חוזרים לעשות דברים ביחד כמשפחה אחת גדולה ומאושרת, עלולה לטעת בילדים תקוות שווא (שאחריה עלולים לבוא אכזבה, כעס וטינה). לכן, אם תחליטו לצאת לחופשה, חשוב לוודא שהילדים מבינים היטב את הנסיבות המשפחתיות, כך שלא יישארו מבולבלים וירגישו אפילו עוד יותר בודדים.

***ואם ניקח את זה צעד קדימה, האם החופשה תגרום לבלבול ולתקוות שווא עבורכם – בני הזוג לשעבר – לגבי האפשרות לחזור לחיות ביחד? האם החופשה עלולה להוביל למצבים מביכים או גרועים יותר במהלך החופשה או אחריה?

***באופן דומה, אם לאחר הגירושים אתם מנסים לבנות את חייכם מחדש, כולל מערכת יחסים חדשה, מה עשויים להרגיש בני הזוג החדשים שלכם כשאתם בוחרים לצאת לחופשה עם האקס? וכיצד זה ישפיע על חייכם מעתה והלאה?

***האם הסיבות שהובילו להחלטה שלכם להתגרש, ואשר אולי חשיבותן ועוצמתן הרגשית דעכו מאז שהתגרשתם, ירימו במהלך החופשה, או אחריה, את ראשם המכוער וייצרו אווירה מתוחה ובלתי נעימה בעליל, שתהרוס את כל מטרת החופשה המשפחתית שלכם?

***איך תתייחסו לזמני המשמורת המשותפת ותצליחו לא לחרוג מלוח הזמנים שקבעתם? הלו״ז עשוי להיות די פשוט כך שתוכלו להסתדר, אבל עדיף לדבר על כך מראש, לפני שאתם מודיעים זאת לילדים. כלומר, ייתכן שיהיה עליכם להתייחס לזמני ההורות לפני ואחרי הטיול. ואם בתוכנית ההורות המשותפת לא כללתם זמנים לחופשות משותפות, החופשה המשפחתית שלכם תהווה חריגה מהלו״ז הסטנדרטי שלכם. לכן, כאשר אתם מתכננים את החופשה המשפחתית, תצטרכו לוודא ששניכם מסכימים על האופן בו יחושב הזמן המשותף.

***איך תתחלקו בעלויות החופשה? האם התשלום עבור החופשה יהווה מקור לעימותים? כסף הוא מקור נפוץ לסכסוכים בקרב בני זוג או בני זוג לשעבר. האם בעבר כבר נקלעתם לחילוקי דעות כספיים? האם לתוצאות הגירושים שלכם הייתה השפעה על ההכנסה הפנויה של בן הזוג לשעבר? גם כאן, תכנון מראש יכול לצמצם את הסיכון לכל מיני השלכות בלתי רצויות, אבל בהחלט אפשריות, שתיצור החופשה המשפחתית שלכם.

לסיכום, בעוד שעבור אנשים רבים, גירושים פירושם שכל אחד הולך לדרכו הנפרדת, בשנים האחרונות התופעה שבני זוג לשעבר מבלים יחד לאחר שנישואיהם הסתיימו, הופכת נפוצה יותר ויותר. זה נכון במיוחד עבור הורים עם ילדים צעירים, כאשר רבים מהם בוחרים לשים בצד את המחלוקות וההבדלים ביניהם, כדי להפעיל הורות משותפת חיובית במהלך שנות ההתפתחות של הילדים שלהם. אם הגישה הזו מתאימה גם לכם, ואם אתם מוכנים לעשות הכול כדי לספק לילדים הצעירים נוחות ויציבות, למרות הגירושים שעברתם, קחו בחשבון במיוחד את ההשפעות השליליות שעלולות להיות לטיול המשפחתי, עשו את הדברים הנכונים, קבלו החלטה מושכלת וצאו לדרך!