גירושין בישראל

מעגלי נשים גרושות

 

תהליכי גירושים הם לעיתים קשים ביותר עבור נשים והן חוות קשיים רבים לאורך הדרך ולכן לא אחת הן אינן יודעות כיצד להיחלץ מהמצב שאליו הן נקלעו. קיימת סבירות גבוהה שהן היו רוצות שהדברים יוסדרו על מי מנוחות וללא ויכוחים ועימותים אין סופיים, אך במקרים רבים הדרך להסדר בנושא הגירושין מלאה במהמורות וגם לאחר חתימת ההסכם עוד יש בעיות רבות לאור אי ההסכמות בין בני הזוג שמגיעים לא אחת לפתחו של בית המשפט.

הפתרון הוא העצמה נשית

המורכבות של הסכמי הגירושין היא מנת חלקן של נשים רבות ולכן הפתרון הטוב ביותר במצבים האלו הוא לזכות בתמיכה ובהבנה של נשים אחרות שנמצאות במעגל זהה. העוצמה הנשית שמועברת בין הנשים מאישה לרעותה כיוון שכולן חוות חוויות דומות, מסייעת מאד לכל אחת מהן להישאר שפויה ולקבל המון תעצומות נפש שמאפשרות להן לצעוד קדימה בבטחה.

מעגלי נשים עבור נשים גרושות

לאחרונה תופסת תאוצה אופציית המפגשים של מעגלי נשים עבור נשים גרושות. מדובר בנשים שנפגשות אחת לשבוע בדרך כלל וכל אחת מספרת לחברותיה את מה שקורה בעולמה הקטן, המאבקים, המחשבות, הבעיות, הקשיים ועוד. הנשים האחרות קשובות לדבריה של חברתן וכל אחת מהן משתדלת הן לגלות אמפטיה והן להעניק לה חשיבה חדשה, תוואי דרך שאולי יתאים לה, פתרון מפתיע או כל רעיון יצירתי ומקורי שיוציא אותה מהלופ שבו היא נמצאת.

עצם העובדה שכל אישה מקבלת תמיכה, לגיטימציה לדבריה, הבנה לרחשי ליבה ולרגשותיה והיא מסוגלת לדבר בפתיחות מקסימלית, זהו מסלול חשוב ביותר לשחרור לחצים ומועקות, להתייעץ עם נשים אחרות ולהגיע למסקנות חשובות שללא מעגל נשים גרושות, קיימת סבירות גבוהה שהאישה לא הייתה מגיעה לתובנות הללו.

סוגים של מעגלי נשים

קיימים כמה סוגים של מעגלי העצמה לנשים גרושות או אלו שנמצאות בתהליכי גירושין, כמו לדוגמה:

  • אימהות לילדים בגיל הרך שחוות קשיים משמעותיים.
  • אימהות לילדים מתבגרים שקשה להן להתמודד איתם.
  • נשים שמחפשות דרך לעצמאות כלכלית לאור המורכבות של ההתנהלות עם הכנסות של צד אחד בלבד.

היתרונות של מעגלים מסוג זה

בהתנהלות עם בן הזוג לקראת הסכם הגירושין עולים נושאים שונים שבהן כל אישה מחפשת פתרון הוגן לכל הצדדים. כאשר כל הנשים משוחחות על כך, היא נחשפת לרעיונות בנושאים מהותיים כמו סעיפים משמעותיים בהסכם הורות להמשך הזמן.

כאשר בני הזוג מחליטים על הורות משותפת, יש לציין בהסכם באופן חד משמעי וברור כיצד ייראו חייהם של הילדים. הסדרי שהות מגדירים באילו ימים הם יהיו אצל כל אחד מההורים, מה יקרה בסופי שבוע, בחגים, בימים שאחד הילדים חולה, כאשר אחד ההורים מעוניין לצאת עם הילדים לחופשה ועוד.

היכן אפשר למצוא מעגלי נשים כאלה

לאור התועלות הרבות של מעגלי נשים, יש לכך דרישה רבה. העיריות והמרכזים הקהילתיים ברחבי הארץ מודעים לצורך ולדרישה זו ולכן יש במיקומים האלו מפגשים שבועיים של הנשים ושל מנחה מקצועית בתחום זה אשר מעניקה להן הכוונה לגבי המשך הדרך.

הערך המוסף של המעגלים הללו הוא עצום ולא אחת ממש מושיע אותן כיוון שהנשים הבודדות מוצאות משענת חסונה על מי להישען. כך הן לומדות כיצד להעצים את עצמן ולצאת מהמבוך שאליו הן נקלעו.

גירושין כמו כל אירוע קשה שעוברים בחיים עשוי להפוך לתהליך הרבה יותר קל בסיוע ובתמיכה של נשים שגם הן עוברות תהליכי גירושין מנשים נוספות ממעגל נשים שהופכות עם הזמן לחברות אמת ולאוזן קשבת ביום יום.