גירושין בישראל

עסק משותף בתהליך גירושין

בעת שזוג מבקש לסיים את נישואיו, הרי שמדובר בצעד מטלטל המשפיע על שני הצדדים ושמצריך הדיינות ארוכה באשר לנכסיהם המשותפים. היבט זה עוטה על עצמו רובד נוסף של מורכבות בעת שמדובר בבית עסק ובו חלק מן הרכוש המשותף הוא לא אחרת מאשר מקור פרנסתם.

הדילמה עבור זוג וכל שכן כזה המצוי תחת הליך גירושין המתאפיין ביחסים עכורים, היא גדולה, ולעתים קרובות נוכחותו של עורך דין המתמחה גם בגישור, יכולה לנתב את התחושות הקשות שבין הצדדים אל עבר מקומות נכונים, מקומות הנכונים להתפשרות ולמציאת עמק השווה.

מכירת העסק המשותף

אפשרות אחת העומדת לרשותם של בני הזוג המנהלים עסק במשותף, היא למכור את העסק ולהתחלק ביניהם שווה בשווה ברווחים.

במקרה שכזה, הרי שמדובר בהליך קל ופשוט המאפשר לכל אחד מן הצדדים להתחיל בדרך חדשה. מן העבר השני, הרי שאל לנו להקל ראש בעובדה שמדובר במקור פרנסתם של בני הזוג, ועתה כאשר הם מוכרים את העסק, ולעתים אף מבקשים לעשות זאת בחיפזון, לא מן הנמנע שהדבר יגרור הפסדים או הכנסה מועטה ממה שהיו יכולים למכור אילו היו עושים זאת על מי מנוחות.

המשך עבודה משותפת

האפשרות השנייה והעדיפה במקרים רבים, היא לערוך גישור שיאפשר לשני הצדדים למצוא את עמק השווה ולהמשיך את ניהול העסק. 

המשך קיום העבודה המשותפת יכול להתרחש במקרים ובהם מנסים לחשוב מחוץ לקופסה ולמצוא פתרונות מעשיים שפוסחים מעל לדילמה האישית, ושמסתכלים היטב בעיניים של הדילמה כלכלית.

קיום העסק על אף הליך הגירושין הוא בהחלט אפשרי, כל שכן כאשר ישנן הסכמות ברורות על הסמכויות כל אחד ואחד מן הצדדים. דרך הליך גישור ניתן לייצר ערוצי תקשורת יעילים המפרידים בין הפן האישי לבין הפן העסקי.

הקניית תחומי אחריות ברורים ומובהקים, ואף חתימה על הסכם אשר מחייב את שני הצדדים בכך, אף הוא יכול לסייע רבות ולחייב את בני הזוג לשיתוף פעולה המשנה את גישתם ומחייב אותם לעבודה משותפת נכונה.

ייעוץ עם אנשי מקצוע נוספים

לצד הצורך להתייעץ עם עורך דין גירושין בנושא, הרי שהמלצה חמה היא להיוועץ בנוסף לכך, עם רואה החשבון של בית העסק אשר יציג בפני בני הזוג את ההיבטים השונים הנגזרים מפירוקו של העסק.

לעתים תתגלה תמונת מצב ובה ניתן לחלק באופן נכון את רווחיותו של בית העסק בין בני הזוג, ולייצר תהליך משותף שיעמוד לזכותם של שני הצדדים. במקרים אחרים, הרי שכדאי גם להיוועץ עם רואה החשבון כדי לקבל תמונת מצב עדכנית ולהבין את ההשלכות של מכירת העסק, דבר שלעתים יוביל להפסדים ואף לחובות.

בכל שאלה והתייעצות עם עורך דין המתמחה בתחום, אנו מזמינים אתכם להשאיר פניה באתר ונשוב אליכם בהקדם האפשרי.