גירושין בישראל

טיפול זוגי

גירושין הוא מהלך אמיץ, קשה ואפילו כואב. במקרים רבים, צד אחד רוצה במהלך יותר מהשני ובמקרים אחרים - מדובר בהחלטה משותפת. כך או כך, לעיתים מחליטים בני הזוג כי כדאי לתת לעניין עוד הזדמנות אחרונה, אך הם יודעים כי לבד לא יצליחו כנראה לעשות זאת כמו שצריך. לכן, הם פונים לטיפול זוגי.

בעזרת פנייה אל יועץ נישואין או פסיכולוג המתמחה בזוגיות ובבעיות זוגיות, ניתן לעצור כל תהליך של פרידה ולנסות לגבש הבנות חדשות בין בני הזוג, הבנות שיאפשרו להם לשוב לחיים משותפים ולאחות את הקרע ביניהם.

מטרתו הראשונית של טיפול זוגי היא לאתר את שורש הבעיה בין בני הזוג. זיהוי הבעיות על ידי המטפל תאפשר לו לעזור בבניית כלים לפתרונה. זו הסיבה מדוע הצלחתו של טיפול זוגי תלויה מאד ביכולתם של בני הזוג להיות פתוחים ואמיצים מספיק בכדי לגעת בנקודות הכואבות ביותר במערכת היחסים שלהם. חשוב לדעת שבמקרים רבים, עצם הרעיון להתגרש נובע למעשה מחוסר בתקשורת בין שני הצדדים, חוסר תקשורת שיוצר חוסר הבנה ו'קצר' ביחסים. לעיתים, דווקא בטיפול הזוגי, בפני איש מקצוע שיודע כיצד לכוון ולנווט את השניים, הם פתאום יצליחו להיפתח ויבינו שהמצב אינו כה נורא, אלא בר תיקון.

ישנן עוד כמה בעיות בהן נתקלים בני זוג אשר לגביהן ניתן לקבל עזרה של מטפל זוגי:

  • מריבות תכופות בין בני הזוג
  • מאבקי כוח ושליטה
  • בעיות ביחסי המין
  • אירוע של מעילה באמון
  • אובדן אינטימיות

המטפל הזוגי יסייע לבני הזוג להגדיר את הנושאים הפוגעים בשיתוף ובאינטימיות ביניהם, וינסה לסייע להם לגשר על הפערים על מנת לבנות את האמון והכבוד ההדדי מחדש. זהו תהליך ארוך, זהיר ועדין מאוד, שדרושה בו הרבה מאוד סבלנות.

תוצאותיו של הטיפול הזוגי

התוצאות כאן אינן ידועות מראש וזה דבר שחשוב לדעת עוד לפני תחילת התהליך. הטיפול הזוגי אינו מציע תרופת פלא ולא כולל קסם מדהים שיכול להחזיר הכל לקדמותו. התוצאות של הטיפול תלויות באותו זוג ובו בלבד. המטפל יכול לסייע ולכוון, אך ללא רצון אמיתי וניסיון כן להצליח בתהליך, דבר לא יקרה.

לכן, ישנם מקרים בהם הטיפול הזוגי בהחלט יביא לתוצאות מדהימות וישיב את המצב לקדמותו - אולי אפילו יפתח בפני בני הזוג דף חדש ומשותף, טוב בהרבה מקודמיו. במקרים אחרים, ייתכן והטיפול הזוגי לא יועיל בכלום. ישנם אף מקרים שבהם המצב יתברר כגרוע יותר, אז ברור כי המטרה היא אחת: גירושין.

טיפול זוגי כהכנה לגירושים

במקרים מסוימים, יחליטו בני הזוג להגיע לטיפול זוגי לא כדי לשקם את נישואיהם, אלא כדי להבטיח כי הגירושים עצמם יהיו פשוטים וקלים יותר, עם כמה שפחות מחלוקות וללא משקעים שיישארו אצל אחד משני הצדדים לאחר מכן. זהו צעד חשוב, שיקל על המהלך ויהפוך הכל לפשוט יותר.

ידוע כי הליכי גירושין יכולים להפוך שני אנשים שעד לפני זמן קצר חלקו את הכל יחד, לאויבים מרים אשר מתכתשים ורבים כל הזמן. דבר כזה עשוי להפוך את התהליך כולו למתיש, מייגע, קשה וגם יקר. טיפול זוגי שייעשה מראש למטרה זו, יוכל לשנות את המצב לגמרי, גם אם הליך הגירושין כבר נמצא בעיצומו. אגב, ישנם מקרים בהם שני בני הזוג פונים לטיפול זוגי במטרה לשפר את יחסיהם, אך כשהם מבינים כי אין סיכוי לכך, הם ממשיכים בטיפול כדי 'לרכך' את המכה של תהליך ההיפרדות עצמו.

טיפול זוגי למען הילדים

אין כל ספק שהליכי הגירושין הכואבים והקשים ביותר הם אלו בהם מעורבים גם ילדיהם המשותפים של בני הזוג. במצב כזה, הפגיעה יכולה להיות קשה גם בבני הזוג וגם בילדים, ולאחרונים זו פגיעה שעלולה להותיר צלקת עמוקה.

מתגרשים רבים בוחרים, בשל כך, להגיע לטיפול זוגי במטרה להפוך את הליך הגירושים לפשוט יותר גם עבור הילדים. המחלוקות הקשות - משמורת על הילדים, מזונות וכדומה - נידונות מראש בנוכחות איש מקצוע, מה שהופך את העניין לפשוט בהרבה ומביא בדרך כלל לגיבוש הסכמות בין הצדדים, מראש.

כמובן שהסכמות כאלו צריכות לקבל את אישור בית המשפט, אך בסופו של דבר, טיפול זוגי אשר ייעשה במטרה להפוך את הליך הגירושין לפשוט יותר, יקצר אותו פי כמה ויסייע לכל הצדדים לצאת ממנו בצורה הטובה ביותר האפשרית.