גירושין בישראל

הסכם ממון

הסכם ממון הוא למעשה חוזה הנחתם בין בני זוג במטרה להסדיר את הפן הכספי של מערכת היחסים שלהם. מטרתו של הסכם ממון היא לאפשר לקבל את ההחלטות החשובות אודות חייהם של בני הזוג במקרה של פרידה בצורה רגועה, ולא מתוך ריב או משבר שעלול להיווצר במקרה של גירושין. בכך ניתן לעיתים קרובות להקטין בצורה משמעותית את המחלוקות והריבים בין בני הזוג בזמנים רגישים אלו.

חלוקת הרכוש המשותף

החלק החשוב ביותר ברוב המקרים בהסכם ממון עוסק בחלוקת הרכוש המשותף בין בני הזוג במקרה של פרידה. וודאות כלכלית ומשפטית זו יכולה במקרים רבים להביא לשקט ויציבות בחייהם המשותפים, ולהסיר דאגות מליבם של הצדדים בנוגע לכוונותיו של הצד השני בעת פרידה אפשרית.

מה עוד כוללים הסכמי ממון?

הסכמי ממון כוללים בדרך כלל התייחסות גם אל מגוון נושאים נוספים הנוגעים לניהול חייהם המשותפים של בני הזוג. נושאים נוספים אלו יכולים בין השאר לכלול גם:

אישור הסכם ממון

על הסכם ממון להעשות בכתב, ועליו להיות חתום על-ידי שני בני זוג הנשואים זה לזה. לאחר החתימה יש לבצע אישור הסכם ממון בפני בית דין רבני או בית משפט לענייני משפחה. במידה וההסכם לא אושר על ידי בית דין או בית משפט, אין לו תוקף משפטי מחייב. במידה וההסכם אושר, יש לו תוקף מחייב של פסק דין.