גירושין בישראל

ייעוץ זוגי - רגע לפני גירושין – האם ייעוץ זוגי יכול להציל את הי

ישראלים רבים המתלבטים אם לפנות לייעוץ זוגי במטרה לנסות להציל את חיי הנישואים, תוהים מהם למעשה "אחוזי ההצלחה" של הליך זה והאם יש בו באמת כדי להעניק כלים לפתיחת דף חדש ביחסים. בפועל, מה שמתלבטים אלו צריכים לדעת טמון בכמה שיקולים מרכזיים ששני בני הזוג צריכים להיות שותפים אליהם ובעיקרם גודל הרצון האמיתי לנסות ולתקן את היחסים המשותפים, ביחד.

הליך של ייעוץ זוגי ישאף למעשה קודם כל לייצב את המצב – כלומר בזמן שהבית הזוגי "בוער" נדרש בשלב הראשוני קודם כל לכבות את הלהבות ועד ששני בני הזוג לא יהיו רגועים ושלווים, לא ניתן יהיה לנסות ולקבל החלטות חשובות בנוגע לזוגיות. בראשית ההליך, ניתן להעריך את מצבו של כל אחד מבני הזוג, החל מהבריאות הנפשית והפיזית, דרך האמונות והערכים ועד להיסטוריה המשפחתית. במרבית המקרים, היועץ/יועצת זוגיות יכול "להרגיש" את הזוג מעבר לסוג האנשים שכל אחד מייצג, לבחון את מטרותיהם ואת רמת המוטיבציה שלהם. לעתים, כבר בסוף המפגש הראשון, יכול היועץ/ת להבין אם לבני הזוג יש את הנדרש כדי לפעול באמת במטרה להציל את חיי הנישואים.

>> עוד עד על ייעוץ זוגי כפתרון לבעיות ומתחים בזוגיות, קראו כאן.

מה קובע אם הייעוץ יוכל באמת לעזור לכם?

כדי לנסות לקבל סוג של מענה לשאלה זו, תוכלו להיעזר ברשימת תכונות של בני אדם שניחנו בהערכה עצמית בריאה, שיכולים לעבוד על הדברים בצורה מתונה ולהפיק תוצאה חיובית מההליך:

  • אינטליגנציה בסיסית - אתם מוכנים ללמוד דברים חדשים ובעלי מסוגלות למחשבה ולרעיונות מופשטים.
  • ענווה - אתם יכולים לשחרר את הצורך להיות "צודק", לקבל אחריות על תחומים בהם נקלעתם ולהימנע מהאשמה. אתם מסוגלים לקבל תובנות ועצות ממישהו מנוסה ובקיא בתחום בריאות הנפש, מערכות יחסים והתאוששות ממשבר.
  • גמישות - אתם מסוגלים ללכת עם הזרימה של מה שהחיים מציגים לכם, יכולים ומוכנים להתכופף.
  • יושרה ויושר - אתם מעריכים מחויבות, שומרים על המילה שלכם, דוברים אמת ונוהגים להיות שקופים.
  • אמפתיה - אתם מסוגלים לשים את עצמכם בנעלי אחרים ולראות ולהרגיש את מה שאחרים מרגישים. מסוגלים להבין איזו השפעה יש למעשים או לחוסר המעשים שלכם על אחרים, ולקבל על כך אחריות.
  • איזון נפשי - אם אתם סובלים מהפרעות נפשיות שכיחות (כמו דיכאון, הפרעת קשב, חרדה, הסתגלות, התמכרויות) - האם אתם מטפלים ומנהלים אותן באופן פעיל?

לבסוף, חשוב להבין כי על מנת לנסות ולהציל את חיי הנישואים שלכם נדרשת עבודה קשה, נחישות ונכונות לעבוד בצוות. מטפלים ויועצים שונים בתחום טוענים שרק כ-5% מהמטופלים שלהם חווים טיפול עם תוצאה מוצלחת לאורך זמן. למעשה, קל יותר לדבר על המוכנות להילחם ולעשות הכול כדי להציל את מערכת היחסים שלכם, מאשר באמת לעשות זאת, אבל על הצ'אנס לנסות אסור למהר ולוותר.