גירושין בישראל

התרת נישואין כאשר אחד מבני הזוג הוא אזרח זר

אתם זוג נשוי שהחליט לפרק את הקשר, אבל כל אחד מכם בן מגיע מדת אחרת או במקרה שאחד מכם לא אזרח ישראלי ובכלל נישאתם כשהייתם בחו״ל ולא בארץ - במקרים שכאלה, כשבתי הדין הדתיים סגורים בפניכם, תצטרכו לפנות להליך של ׳התרת נישואין׳.

במדינת ישראל, סוגיות נישואין וגירושין נידונות לרוב בבתי הדין הדתיים (יהודים, מוסלמים, דרוזים או אחת מעדות הנוצרים) ולצידם של בתי דין דתיים אלה קיימת ערכאה משפטית אזרחית נוספת, בית המשפט לענייני משפחה. חוק התרת נישואין, תשכ״ט–1969 מתייחס לדרישה להתיר את הנישואין של בני זוג שכל אחד מהם בן דת אחרת או אחד מהם או שניהם – לא משתייכים לקהילה דתית כלשהי. במקרים אלה, בית המשפט לענייני משפחה מוסמך להתיר את הנישואין ועל ידי כך לשחרר את בני הזוג ולאפשר להם להפוך לאנשים פנויים שיכולים להינשא לאחרים. אם גם אתם מצויים במצב משפטי שכזה, רצוי להסתייע בשירותיו של עו"ד מוסמך בתחום, שיוכל לזרז את ההליכים ולסיים את קשר הנישואין שלכם בדרך המהירה והטובה ביותר.

>> זקוקים לסיוע בהסדרת מעמד בישראל לבני הזוג? לחצו כאן.

מי אוכלוסיית היעד של החוק להתרת נישואין?

אוכלוסיית היעד כוללת בני זוג המבקשים להתגרש ועונים על שני תנאים:

 1. הדת של בני הזוג – כל אחד מבני הזוג שייך לדת אחרת, או שאחד מהם לא משתייך ליהדות, לאסלם, לנצרות או לדת הדרוזית, כך לדוגמא יהודייה הנשואה לנוצרי, מוסלמית הנשואה ליהודי, נוצרייה הנשואה למוסלמי, יהודייה הנשואה לבן הדת ההינדית או לבן הדת הבודהיסטית.
 2. הזיקה לישראל - זיקה זו נקבעת לפי אחד התנאים הבאים:
 • לבני הזוג יש אזרחות ישראלית.
 • המעוניין להתגרש הוא אזרח ישראלי שמתגורר באופן קבוע בישראל.
 • המעוניין להתגרש הוא בעל אזרחית ישראלית ובמהלך השנתיים שקדמו לתאריך הבקשה להתרת הנישואין, התגורר בישראל במשך 12 חודשים.
 • המעוניין להתגרש הוא בעל אזרחות ישראלית שנמצא בארץ בעת הגשת הבקשה להתרת הנישואין, ובאותו זמן, במקום האחרון בו שהו בני הזוג, הדין לא מאפשר לערוך להם גירושין.
 • המעוניין להתגרש מתגורר בישראל במשך שנה לפחות, בסמוך להגשת הבקשה להתיר את הנישואין.
 • המעוניין להתגרש מתגורר בישראל, ובכלל ישראל היא המקום האחרון בו התגוררו שני בני הזוג במשותף.
 • המעוניין להתגרש מתגורר בישראל וכך גם בם בן הזוג ממנו הוא רוצה להתגרש.

הליך הגשת בקשה להתרת נישואין

 1. הבקשה מוגשת לבית המשפט לענייני משפחה ב-3 עותקים.
 2. לבקשה מצורפים מספר מסמכים, כולל תצהירים שונים, כמו: תצהיר נלווה לתובענה להתרת נישואין; תצהיר לאימות העובדות הרשומות בתובענה; תעודות הנישואין של בני הזוג
 3. לבקשה מצורפת תמצית רישום ממשרד האוכלוסין, ותרגום לעברית של מסמכים שלא כתובים בעברית.

חשוב לדעת שכאשר הדיון נערך בבית המשפט לענייני משפחה, הוא נערך בדרך כלל בדלתיים סגורות.