גירושין בישראל

בני הזוג רבים במהלך הגירושים - מתי זה פלילי

 תקופת הגירושים היא תקופה לא פשוטה עבור אף אחד מהמעורבים בה.

יש בה ערבוב של רגשות ומחשבות ולא אחת אלה מתנגשים זה בזה ודברים עלולים לצאת משליטה. ייתכן ויש כעס, עלבונות, פגיעה באגו ולפעמים יש פשוט רצון לסיים פרק חיים שכנראה כבר לא חשים בו כפי שהיו התחושות בעבר.

 

תהליך הגירושים כולל העלאה אל פני השטח של הרבה מאד דברים, ידועים יותר או פחות מבחינת בני הזוג ולכן לפעמים יש ריבים, ויכוחים, חוסר הסכמה ואפילו התפרצויות של כעס.

ברוב המקרים ילווה עורך דין, אחד לפחות את התהליך וישמור על רוח טובה ככל האפשר או לפחות כזאת שתאפשר להשיג את המטרות הדרושות והרצויות.

אמנם לא יהיה זה עורך דין פלילי אלא אחד שעוסק בענייני משפחה וגירושין אך הוא יהיה בעל ידע וניסיון גם כאשר הרוחות מתלהטות.

 

מתי ויכוח של בני זוג הופך לפלילי?

 

כל מה שקשור לנושאים פליליים קשור בעצם להתנהגויות פסולות על פי החוק, התנהגויות שיש בהן כדי להפר את חיי החברה המסודרים.

כאשר מדובר בוויכוח בין בני זוג שנמצאים במהלכו של תהליך גירושים והרוחות ביניהם מתלהטות, אין ספק שהדרדרות לאלימות פיזית עלולה להיות פנייה למדרון פלילי חלקלק שחשוב מאד להיות מודעים אליו ולהימנע ממנו בכל דרך.

עורך דין פלילי יידע לסייע ולומר האם מדובר בהתנהגות פלילית או לא אך כמובן שחשוב וכדאי להימנע מזה ככל האפשר ועדיף לסיים את תהליך הגירושים לפחות בשקט בין שני בני הזוג.

חשוב שהם עצמם יידעו שהדרדרות לאלימות פיזית לא תסייע לאף אחד מהם וחמור מכך - עלולה להחמיר את מצבו מבחינת התהליך או דברים שהוא רוצים להשיג מהתהליך.

כמובן שעניין זה מקבל משנה תוקף כאשר יש ילדים, רכוש וכספים שצריך לקבל החלטות לגביהם במהלך הגירושים.

 

מה עושים כאשר נראה שהכיוון של התהליך הוא פלילי?

 

כל עורך דין מכיר לאט לאט את הלקוחות שלו ועם התקדמות תהליך הגירושים מבין את המצב ביניהם.

האם הפרידה עומדת להתבצע ברוח טובה או שמא יש סיכון שאכן יתפתחו ביניהם דין ודברים שילכו לכיוון שלילי של האשמות, שימוש בלשון הרע או אפילו בפעולות של אלימות פיזית.

עורך דין פלילי ייכנס לתמונה אם יהיה צורך בכך אך כמובן שלא כדאי להחמיר את המצב ועדיף, גם אם זה קשה - לסיים את תהליך הגירושים בצורה טובה ועם תחושות של סיפוק ובלי להידרדר לאלימות ולנקיטת הליכים משפטיים חמורים יותר מאשר אלה שקשורים אך ורק בענייני משפחה.

לעניינים פליליים יש השלכות חמורות ורציניות גם על המשך מהלך חייו של אדם ויש אינספור סיבות למה להימנע מהם, גם אם תהליך הגירושים קשה ומאתגר במיוחד.