גירושין - עורכי דין

חוות דעת שניה (Second Opinion) בטרם נקיטת הליכי גירושין

בהליכי גירושין, כמו בטיפול רפואי משמעותי, יש צורך ל"התפשט" על "שולחן הניתוחים", מאחר וחיים שלמים מוטלים על הכף - כסף, ילדים, רכוש, חירות, משפחה, כבוד ועוד. בשל ההשלכות הגורליות, יש להגיע לוודאות מירבית באשר לאבחון חד וחלק של הבעיות, ולביטחון מלא כי דרכי הפתרון המוצעות הן אכן הדרכים האופטימאליות.

חוות דעת נוספת (2nd OPINION) רפואית נדרשת בכל מקרה בו מדובר בהליכים רפואיים חורצי גורלות. אדם סביר, שזקוק לטיפול רפואי מורכב, יעשה כל שביכולתו כדי לקבל חוות דעת נוספת בעניינו, מרופא מומחה, בכיר ורב מוניטין, או ממומחה בינלאומי. השכל הישר מחייב התנהלות דומה גם בהליכי גירושין, שהשלכתם על חייך הינה גורלית לא פחות.

משפט הגירושין בישראל הוא מסובך ומורכב מרבדים שונים. נדרשת מיומנות רבה, הבנה עמוקה למצבים הרגשיים המתחלפים בתהליך, יכולת תכנון אסטרטגי רב-תחומי, בקיאות בחוקי המדינה, בדין הדתי, בחוק הבינלאומי, והעיקר - בעיצוב אסטרטגיית גירושין, ה"נתפרת" למידותיו של כל מקרה. האסטרטגיה היא המפתח להשגת המטרות הרגשיות, האישיות והכלכליות כאחד, תוך צמצום הסיכונים שבדרך.

אם התייעצתם כבר בעורך דין לגירושין, עקב משבר ביחסים ביניכם, או עקב קבלת תביעת גירושין, ועדיין מטרידות אתכם מספר שאלות, כגון:

  • האם דרך הפעולה שהוצעה לי (האסטרטגיה) אידיאלית להשגת מטרותיי?
  • האם עורך הדין עימו התייעצתי אכן בעל יכולת מוכחת להשגת מטרותיי?
  • האם אוכל לתת אמון מלא במקצועיותו ו/או ביושרו של אותו עורך דין?
  • האם הצעת המחיר שקיבלתי סבירה ביחס לשירות המוצע על ידו?

חובה עליך לעשות הכול על מנת לקבל חוו"ד נוספת (2nd OPINION), לפני נקיטת כל פעולה. אם אינכם בקיאים ברזי הגירושין מחד, ומאידך יש לכם הרבה להפסיד, כתוצאה מטעויות בהליכי הגירושין, מומלץ שתעשו כן בכל מקרה.

לרוב, הצלחה או כישלון בגירושין מוכרעים בהתאם לצעד הראשון שיינקט, לכן רצוי לעשות כל מאמץ לקבל חוות דעת נוספת (2nd OPINION) לפני ביצוע המהלך המעשי הראשון. תיקון טעויות בתכנון האסטרטגי יהיה מאד קשה, אם לא בלתי אפשרי, בשלבים מאוחרים. מסיבה זו - אם יש ספק בלבכם - אזי אין ספק. יש לפנות מיידית לעורך דין בכיר לצורך קבלת חוות דעת נוספת (2nd OPINION).

אם מדובר בגירושיהם של שני שכירים חסרי אמצעים, ללא רכוש של ממש, ללא ילדים וללא כתובה בסכום משמעותי, אזי אין צורך בחוות דעת נוספת. אך אם האינטרסים המעורבים רבים ומורכבים, ואם הצלחה יתרה בגירושין תתרום לעיצוב טוב יותר של עתידכם הכלכלי, הרגשי, החברתי והמשפחתי, קיימת חשיבות רבה בקבלת חוות דעת נוספת. אסטרטגיה רשלנית עלולה להכשיל אתכם בגירושין עצמם, וגם למנוע הבראה ופתיחת פרק ב' מוצלח, לאחר סיום הליכי הגירושין.

הצורך בקבלת חוות דעת נוספת בענייני גירושין מקבל משנה תוקף לאור ריבוי עורכי הדין, שחרף העובדה שתחום התמחותם העיקרי אינו גירושין, מקבלים לטיפולם תיקים מכל הבא ליד, והם אף מוכנים לערוך הסכמי גירושין, ולייצג בעלי דין המעוניינים להתגרש בבתי המשפט לענייני משפחה ובבתי הדין הרבניים. פעולה זו, הגובלת ברשלנות מקצועית, עלולה לחשוף אתכם לנזקים כלכליים ורגשיים משמעותיים. הדבר אפשרי אך במקצוע עריכת דין, מפני שבתחום זה אין כל חובה להתמחות בתחום ספציפי. כל עורך דין רשאי לעסוק בכול תחום משפטי שיחפוץ בו.

הדבר דומה למצב בו אדם הלוקה במחלת הסרטן יפנה לרופא המשפחה בקופת החולים במטרה להיוועץ עימו ביחס לטיפול נדיר וחדשני ביחס למחלתו. במקרה זה חוות דעת נוספת תסייע בהצלת חייו. העדר החובה להתמחות ספציפית בקרב עורכי הדין, הופכת את קבלת חוות דעת הנוספת בענייני גירושין חיונית, לעיתים, יותר מקבלת חוות דעת רפואית נוספת, שכן ברפואה גם חוות הדעת הראשונה היא פרי בדיקה ובחינה של מומחה ספציפי בתחום הרפואי הרלוונטי.

בשונה מענפי משפט אחרים, פתרון הסוגיות השונות בגירושין מתבסס גם על התמחויות מקצועיות חוץ משפטיות. גם מטעם זה קיימת חשיבות רבה לשילוב מקצועי בין הידע המשפטי ובין המומחיות מתחומים אחרים, שאינם משפטיים.

עורך הדין הבכיר הנותן חוות דעת נוספת נעזר, לרוב, במומחים מתחומים שונים - למשל: כלכלנים, רו"ח, אקטוארים, פסיכולוגים, מומחים לניתוח עסקי ועוד, על מנת להגיע לפתרון האולטימטיבי. לעיתים, הפתרון לבעייתו של מתגרש מסוים לא ימצא בדרך של ניתוח והתפלפלות משפטית. יתכן כי הפתרון לבעיה יצמח דווקא מהתייעצות עם מומחה בתחום שאינו משפטי כלל.

עורכי דין שלא פועלים בגישה אינטגרטיבית, המשלבת תחומי מומחיות שונים עלולים לגרום לכישלון חרוץ באסטרטגית גירושין כוללת. לא כל אסטרטגית גירושין משפטית היא אסטרטגית גירושין כוללת ראויה, שכן היא עלולה להיות מסוכלת באמצעות גורמים חוץ משפטיים, כגון: פקטורים כלכליים, חברתיים, פסיכולוגיים ואחרים. טעות בגיבוש אסטרטגית גירושין נכונה עלולה להוביל להפסד בתיק הגירושין כולו. זו הסיבה העיקרית לחשיבות הרבה של קבלת חוות דעת נוספת מעורך דין בכיר, מומחה ומנוסה, כבר בתחילת ההליכים.

התייעצות עם עורך דין מומחה אחד, בעל שיעור קומה בתחומו, שבאמתחתו יועצים מומחים בתחומים השונים, הנחוצים לגירושיך, יועיל פי כמה מהתייעצות עם מספר עורכי דין רגילים.

ברור כי אין כל טעם לקבל חוות דעת נוספת מעורך דין, או מעורכי דין, שהם באותה רמה מקצועית של עורך הדין הראשון עימו נועצת, שכן אם חוות הדעת השנייה סותרת את הראשונה, כיצד תדעו מי משניהם צודק? אם היא זהה, מי יבטיח לכם שאין פתרון טוב יותר? על פי היגיון זה חוות דעת נוספת תהא משמעותית ואפקטיבית רק אם ניתנה על ידי מומחה גירושין, או צוות מומחים, העולים בכישוריהם על מי שנתן את חוות הדעת הראשונה. רצוי כי הם יהיו חלק מפירמת עורכי דין בעלת עוצמה, ידע, מוניטין וניסיון, המעסיקה גם מומחים בתחומים אחרים, הגובלים וקשורים לתחום הגירושין.

הכישורים הנחוצים לעורכי דין הנותנים חוות דעת נוספת הינם, בדרך כלל: מומחיות מוכחת בעיצוב אסטרטגיות גירושין, תואר מוסמך (M.A.) במקצוע רלוונטי, ניסיון של 10 שנים ויותר בענף הגירושין, הצלחה מוכחת במאות משפטי גירושין מורכבים, עשרות תקדימים משפטיים משמעותיים ופרסום מאמרים מקצועיים.

עורכי דין המומחים פועלים בשיתוף מלא עם צוות מומחים מתחומים נושקים כגון כלכלה, מינהל עסקים, ראיית חשבון, פסיכולוגיה ועוד. עורכי הדין המומחים וצוות המומחים בתחומים המקצועיים הרלוונטיים יבחנו את אסטרטגיית הגירושין שכבר הוצעה לך בהתייעצותך עם עורך הדין הרגיל, ויציגו בפניך את כל היתרונות ו/או החסרונות שלה, ואף יציעו לך אסטרטגיית גירושין "התפורה למידותיך", על מנת להוביל אותך לתוצאות האופטימאליות בעניינך. תהליך זה יתבצע גם על ידי איסוף נתונים ממוחשב, שיאפשר מתן תמונה ריאלית ורחבה של כל העניינים הקשורים בעניינך. כך ניתן יהיה לצמצם למינימום האפשרי את הסיכון לטעויות בשל העדר נתונים רלוונטיים, או התעלמות מאספקטים משמעותיים.

ככלל, רצוי לקבל חוות דעת נוספת בשלב מוקדם ככל האפשר, ובכל מקרה בטרם נקיטת כל צעד מעשי ליישום אסטרטגיה כלשהי. ניתן לקבל חוות דעת נוספת גם בשלבים מאוחרים יותר, באם נגלים קשיים בלתי צפויים באמצע הדרך, או כאשר צפים כשלים משמעותיים בתכנון או בחיזוי צעדי הצד השני. ברור שעדיף למנוע את הטעויות מלכתחילה, מאשר לנסות לתקנן בדיעבד לאחר הכישלון.

בדרך כלל עלות חוות הדעת הנוספת הינה מועטה ביחס למחיר הכולל של הליכי הגירושין, ובעיקר אל מול המחיר הכבד שתיאלצו לשלם אם תכשלו, כתוצאה מתכנון רשלני או לא מקצועי. בשיקולי עלות אל מול תועלת לאורך זמן, מומלץ להשתמש בשירות חוות דעת נוספת כמעט בכל מקרה, ומוקדם ככל שניתן.

אם ברצונך לדעת יותר על הנושא ולהבין כיצד השירות פועל במציאות, מה כישוריהם של עורכי הדין המתאימים לתת חוות דעת שנייה, כמה עולה השירות, מה צריך לעשות על מנת שכבר מחר תהיה בידיך חוות דעת נוספת וכל פרט אחר, שיאפשר לך להשתמש בשירות זה, כדאי לך לקרוא מאמר בשם "חיוניות חוות דעת שנייה (SECOND OPINION) בטרם נקיטת הליכי גירושין", הנמצא באתר www.azr.co.il של חברת עורכי דין לגירושין עזריאלנט.

W3C Validation המידע באתר הוא כללי, ואינו מתיימר להיות תחליף לייעוץ משפטי. כל שימוש בו הוא אך על אחריותך. מידע משפטי מעמיק יותר מצוי באתרים כגון האתר של חברת עורכי דין לגירושין עזריאלנט ואחרים. בכל מקרה ראוי להתייעץ עם עורכי דין מומחים בנושאי גירושין.


  גירושין / גט
  שלום בית
  ילדים
  אלימות במשפחה
  דמי מזונות
  רכוש וממון
  בתי דין / משפט
  עגינות
  סעדים זמניים
  בגידה
  אסטרטגיית גירושים