גירושין - עורכי דין גירושין - עורכי דין

גירושין בישראל: רכוש וממון

אין ספק שחלוקת הרכוש לאחר גירושין הוא אחד השלבים הקשים והמייגעים שיש. נכון, ענייני הילדים בדרך כלל תופסים את מירב תשומת הלב של שני בני הזוג, אך הסכמי רכוש וממון לעיתים יכולים להיות הרבה יותר קשים. אז מתי מחלקים רכוש וממון, על מי חלה חזקת השיתוף ואיך בדיוק החלוקה הזו מתבצעת?

אילו בני זוג חייבים לחלק את רכושם לאחר גירושין?

בתחילת שנת 1974 הוחל חוק יחסי הממון, שמגדיר כי כל הרכוש מוגדר כמשותף אם שני בני הזוג חיו חיים משותפים מלאים, כששני הצדדים השתתפו במאמץ להחזקת הרכוש. לכן, גם ידועים בציבור – ולא רק נשואים – חייבים היום בחזקת השיתוף. לפני החלת החוק, חזקת השיתוף חלה רק על מי שהיה נשוי.

עם זאת, לא כל רכוש נחשב משותף. ישנה הבדלה בין שני סוגי רכוש וממון – משותף ופרטי. הרכוש המשותף מוגדר כשייך לאחת הקבוצות הבאות:

  • נכסי נדל"ן, מכוניות, חלקות אדמה
  • חפצים שנמצאים בבית המשותף
  • עניינים עסקיים כמו בעלות על עסק או שותפות
  • קופות גמל, קרנות השתלמות, קופות חיסכון
  • פוליסות ביטוח (ביטוח חיים, פנסיה)

למרות שנדמה כאילו הרשימה הזו מקיפה הכל, ישנו רכוש שיוכר כשייך רק לאחד מבני הזוג:

  • ירושות שונות
  • מתנות (אם מבן זוג או מאדם אחר)
  • קצבה, תגמולים ופיצויים בגין נזקים גופניים

לחלק רכוש וממון בצורה מסודרת בעזרת הסכם כתוב

יש מי שחשב על דרך טובה לפתור את הבעיה הזו והחליט לנסח הסכם ממון – הסכם חתום על ידי שני הצדדים שמגדיר בדיוק מהי החלוקה של רכוש וממון בין בני הזוג. יש בני זוג שעושים זאת מראש, בתחילת הנישואין, כדי למנוע בעיות במקרה של גירושין, אך ניתן לעשות זאת גם לאחר הגירושין.

איש לא יופתע לשמוע שמקרי גירושין רבים מגיעים לבית המשפט בגלל ענייני חלוקת רכוש וממון. לכן, סיוע של עורך דין מקצועי יהיה נחוץ כאן מאוד – אם זה כדי לגבש הסכם ממון הוגן או כדי להבטיח חלוקת רכוש וממון צודקת בבית המשפט.

דואגים שמא חלוקת רכוש וממון תפגע בכם? צרו קשר עוד היום וזכו לייעוץ חינם מטעם עורכי הדין של חברת עזריאלנט

W3C Validation המידע באתר הוא כללי, ואינו מתיימר להיות תחליף לייעוץ משפטי. כל שימוש בו הוא אך על אחריותך. מידע משפטי מעמיק יותר מצוי באתרים כגון האתר של חברת עורכי דין לגירושין עזריאלנט ואחרים. בכל מקרה ראוי להתייעץ עם עורכי דין מומחים בנושאי גירושין.


  גירושין / גט
  שלום בית
  ילדים
  אלימות במשפחה
  דמי מזונות
  רכוש וממון
  בתי דין / משפט
  עגינות
  סעדים זמניים
  בגידה
  אסטרטגיית גירושים