גירושין בישראל

הסכם גירושין כשהבעל מורשע בפלילים

ארה"ב סוערת בימים אלה, לאחר ששוטר הורשע ברצח של עציר. בין המהומות שהתחוללו בעקבות זאת, לפסק הדין המהיר נגדו כמעט ונשכחה עובדה נוספת. אשתו של אותו שוטר, שנבחרה למלכת יופי מקומית לפני מספר שנים, מיהרה להגיש תביעת גירושין כנגדו. האם היא עשתה זאת בעקבות מעשיו או שאולי היא חששה להיות נשואה לאדם המרצה עונש מאסר ארוך? לא ניתן לדעת. במאמר זה, נגלה כיצד מנוסח הסכם גירושין כאשר הבעל מורשע בפלילים, ומהם ההיבטים שבית המשפט לוקח בחשבון בחישוב מזונות הילדים?

שלום בית אינו רלוונטי

אחת ההשפעות של מאסר על תנאי הגירושין הוא חוסר יכולת להגיע לשלום בית. הדרך הטובה ביותר להדגים זאת היא באמצעות פסק דין שניתן בבין הדין בחיפה בשנת 2016 . במקרה זה, בעל שנאסר למשך שנה ושמונה חודשים לאחר הרשעה בעבירות הקשורות לסמים, חויב להתגרש מבלי שניתנה לו הזכות לנסות ולהשכין שלום בית עם אשתו.

מדוע? לפי הכרעת השופט "בדבר החיוב לגרש כשמדובר בבעל אסיר... והוא זה שהכניס את עצמו למצב בו בקשתו לשלום בית אינה רלוונטית". גם בפסיקות נוספות ניכר כי אם אדם אשר נאסר בשל מעשיו, הוא זה שיצר את הסיטואציה שבעטיה הוא מרוחק מאשתו. לכן, תהליך הגירושין הוא מזורז, ואין צורך בהמתנה ארוכה ובניסיון להשכין שלום בית.

דמי מזונות מבעל הנמצא תחת סורג ובריח

אספקט נוסף בגירושין מאסיר או אדם העומד להיות אסיר לתקופה ארוכה הוא מזונות הילדים. תקופת המאסר היא זמן שבו הבעל אינו יכול להשתכר, למעט שכר דירה מנכס מניב או הכנסה פסיבית אחרת. לכן, בית המשפט יבחן את הרכוש הרשום על שם הבעל או יכול להיות מחולק בין הצדדים ויפסוק את המזונות בהתאם.

בתיק שהוגש לבית הדין הרבני בירושלים נדון נושא זה. אשה שדרשה מזונות מהגרוש שלה, שנאסר בעקבות ביצוע מעשים מגונים שהובילו לבקשת הגירושין, ערערה לבית הדין הרבני שקבע כי לא ישולמו לה מזונות ילדים, עד שהדירה בבעלות שני הצדדים תימכר, ומחלקו של הגרוש במכירה זו ישולמו המזונות. למרות הניסיון לחלוק על דעתו של השופט, התקבלה טענת עורך דינו של הבעל, כי אינו מסוגל להשתכר בזמן מאסרו ולכן אינו יכול לשלם מזונות. חשוב לדעת, כי אם בידי הגרוש חסכונות נזילים או נכסים מניבים, פסק הדין עשוי להיות שונה לחלוטין. חלקו של הבעל בנכסים אלה ימומש כדי לדאוג לרווחתם של הילדים.

לסיכום, כפי שניתן לראות גירושין לאחר הרשעה ומאסר של הבעל, טומנים בחובם אתגרים והקלות. מחד, תהליך הגירושין קצר יותר משום שבעת מאסר ארוך כתוצאה ממעשה שבצע בן הזוג אין חיוב לשלום בית. מאידך, גביית המזונות קשה יותר משום שאדם זה מאבד, לפחות באופן זמני, את יכולתו להשתכר מעבודה. אם אתם נמצאים כיום בסיטואציה של גירושין או פרידה, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין גירושין מומחה, ולהגיע להסכם גירושין המשרת את האינטרס שלכם.