גירושין בישראל

איך הופכים למגשר מקצועי

בעשור האחרון אנו עדים לעליה משמעותית במספר הזוגות שמבקשים להתגרש. כל מי שמחליט לצאת לתהליך הגירושין יודע שמדובר במסע מפרך, כואב ובעל הוצאות כספיות גבוהות, שמשפיע גם על הילדים. כדי להימנע מתהליך משפטי מייגע שלא עושה טוב לאף אחד מהצדדים, ניתן לבחור בחלופה מצוינת והיא מגשר, שהפופולריות שלו עולה בהתאמה ביחד עם אחוז הזוגות המתגרשים בישראל. המגשר מחליף בתפקידו את בית-המשפט וההחלטות היוצאות מן המפגשים הן החלטות מחייבות.

מהו תפקידו של המגשר?

תפקידו המרכזי של המגשר הוא להנחות את המשא ומתן בין הצדדים שמבקשים להתגרש, באופן שיסייע להם להגיע לפתרונות ולהחלטות שמוסכמים על שניהם. חשוב לדעת, שהמגשר אינו מקבל את החלטה סופית, אלא יוצר את כל התנאים הנכונים על מנת שניתן יהיה להגיע להחלטה סופית. את לימודי הגישור עושים במסגרת של קורס גישור עם סיום התהליך ולאחר שהתקבלו החלטות הנוגעות לנושאים שונים כדוגמת כסף ורכוש, משמורת וגידול הילדים – הזוג שמבקש להתגרש חותם על תצהיר שמועבר לבית הדין. המשמעות היא, שהליך הגישור אמנם מבוצע ברגישות ותוך שיח בריא, אך החלטותיו הן מחייבות.

מה צריך כדי להיות מגשר טוב?

לפני הכל, מגשרים צריכים להיות בני אדם – קשובים, תקשורתיים ובעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה. בסופו של דבר, מדובר בסיטואציה מורכבת ורגישה, ומגשר טוב יודע לתת תשומת לב זהה לשני הצדדים כדי שאפשר יהיה לפתוח את הלב, לשתף ולהגיע להחלטות שטובות לשני הצדדים ולילדים, במידה וישנם. בנוסף, המגשר נדרש להפעיל שיקול דעת, להיות ניטרלי, דיפלומטי ובעל תבונה. במסגרת קורס מגשרים, לומדים הסטודנטים כלים תיאורטיים ופרקטיים על מנת לגשר, לומדים על משא ומתן, עוברים מגוון רחב של סימולציות שמדמות הליך גישור אמיתי כדי להבין את מהות הגישור ואת הקשיים שעולים בדרך וכיצד להתמודד איתם.

יתרונות בבחירת עבודה עם מגשר

  • הליך חסוי - ההליך אינו מתנהל בבית משפט והמילים לא ישמשו כראיות נגד. לכן, ניתן לדבר בחופשיות ואף להפסיק את הליך הגישור בכל שלב עד לחתימת הסכם הגישור.
  • הליך מהיר - בניגוד לבית-המשפט העמוס בו תיקים מתנהלים משך חודשים ואפילו שנים, תהליך גישור מביא לסיומה של המחלקות בתוך פגישה אחת או מספר בודד של פגישות.
  • פתרונות יצירתיים - מגשר אינו כפוף לתנאים והגבלות של בית-המשפט, ולכן יכול להציע פתרונות שונים ויצירתיים על מנת להגיע להסכמה.
  • עלויות - הליך גישור הינו בעלות נמוכה באופן משמעותי מאשר עלות של ניהול סכסכוך בבית-המשפט. הצדדים לא יידרשו לשלם לעורכי דין שכר טרחה עבור הופעות בדיונים, וכן אין צורך לשלם אגרות כאלה ואחרות לבית-המשפט.
  • הליך נעים ורגיש - גירושים יכולים להיות צעד מבורך במקרים מסוימים, אך הם כמעט תמיד נזכרים אצלנו כתקופה מרה וקשה. הליך גישור נותן אפשרות להתגרש ולהישאר ידידים, או לכל הפחות לא לסיים את הפרק יחד באופן שישאיר טעם מר.

איך ניתן להגיע למגשרים מקצועיים?

מגשרים מקצועיים יכולים להיות עורכי דין בהשכלתם שעברו קורס גישור, ולחלופין הם יכולים להיות מגשרים בלבד ללא השכלה משפטית, כיוון שבמפגשי הגישור לא מעורבים הליכים משפטיים. יחד עם זאת, מגשר לומד, בין שלל הנושאים, גם אודות כל הקשור לעולם המשפטי בדיני משפחה. מגשרים מקצועיים ניתן למצוא במספר פלטפורמות, ביניהן דרך התאחדות הגישור הישראלי וכן דרך מגשרים עצמאיים אותם ניתן למצוא בקלות ברשת.